Upala srednjeg uha
Upala srednjeg uha jedna od najčešćih infekcija u dječjoj dobi zbog koje će roditelji potražiti pomoć pedijatra ili u hitnoj ambulanti.
Gotovo 50 % djece u dobi do 3 godine života imat će minimalno 3 puta godišnje upalu uha ali je moguće i češće.
Ključnu ulogu kod nastanka upale uha ima upravo Eustahijeva tuba, cijev koja povezuje srednje uho s nosom tj. nosnim dijelom ždrijela. S obzirom na to da je sluznica u Eustahijevoj tubi ista kao i u ždrijelu i u šupljini srednjeg uha, kod respiratornih infekcija ona je također pod upalom
U dječjoj dobi Eustahijeva tuba je kraća, drugačije položena nego kod odraslih pa se bakterije lakše sele iz nosa i grla prema uhu. Upravo zbog ovoga odrasli i starija djeca manje obolijevaju.
Mehanizam nastajanja upale uha
Simptomi koji najčešće prethode upali uha su prehlada i curenje nosa. Eustahijeva se tuba radi obilne nosne sekrecije začepi, sekret se nakuplja a bakterije i virusi se razmnožavaju. Posljedično raste i tlak u srednjem uhu.
Ovaj porast tlaka u bubnjiću uzrokuje bol, pa dijete neutješno plače, trza glavicom ili učestalo dodiruje uho. Može se javiti povišena temperatura, ali i ne mora
Ono što kod roditelja izaziva strah i paniku je pojava tamno smeđeg, gnojnog ili sukrvavog sekreta u vanjskom djelu zvukovoda ili na jastuku. Ovo se događa kada bubnjić, radi radi porasta tlaka i nakupljenog sekreta u bubnjištu, pukne. Evakuacijom sekreta iz uha osjećaj boli i pritiska se smanjuje a kod djeteta nastupa olakšanje. Važno je spomenuti da ne treba paničariti i da će uz adekvatno liječenje bubnjić samostalno zacijeliti kroz nekoliko dana.
Liječenje
Kod tretiranja upale uha najvažnije je su ove tri stvari:
- Kontrola boli
Ovo je prvi i najvažniji postupak i za roditelja i za dijete. Roditeljima je najvažnije da dijete prestane bolno plakati, da počne jesti, da bude raspoloženo i da mirno spava. Ovo postižemo davanjem analgetika na usta ili u obliku čepića koji će kontrolirati i smanjiti bol.
- Uspostava prohodnosti nosa i Eustahijeve tube
Kako je ranije objašnjeno, nosna prohodnost je ključ prevencije upale uha. Zato kod prehlada i pojačane nosne sekrecije nije važna samo toaleta nosa, puhanje nosa i aspiracija sekreta već i smanjenje edema nosne sluznice. Postoji stara izreka da se upala uha liječi kapima za nos zato će pedijatar ili otorinac preporučiti kapi za nos u skladu s dobi djeteta. Također je važno spomenuti da se kapi za nos tj. dekongestivi smiju koristiti maksimalno 5 -7 dana a ako se ovaj period produži dogodit će se „rebound efekt“ odnosno još jača blokada nosa i pogoršanje stanja gdje efekt kapanja traje kraće i
- Primjena antibiotika – Kada i kada ne?
Indikacija za primjenu antibiotika postoji kada se radi o bakterijskoj infekciji. Iako svaka respiratorna infekcija ne mora biti bakterijska, kod mlađe djece od 2 godine uz postojeće znakove upale: temperaturu, narušeno opće stanje, bolnost, gubitak apetita s antibioticima se ne čeka.
Kod starije djece princip je pratiti i čekati zato što su upale uha u većini slučajeva virusne etiologije i proći će same od sebe. Stoga je važno da roditelji ne inzistiraju na primjeni antibiotika i ne budu razočarani ako liječnik preporuči samo kapi za nos i analgetik.
Ako je antibiotik propisan, važno ga je uzimati u punoj dozi preporučen broja dana. Čak ako do poboljšanja dođe već nakon 3 dana potrebno je nastaviti s davanjem antibiotika minimalno 7 dana kako se upala ne bi vratila.
Ako je pak upala prošla nakon prve doze antibiotika vjerojatno za antibiotikom nije bilo ni potrebe.
Lokalno liječenje kapima u uho potrebno je jedino kada se radi o SOM-u tj. sekretornom otitisu uha ili tzv. curećem uhu odnosno ako dijete ima postavljene ventilacijske cjevčice. Ove kapi prepisat će otorinolaringolog ili iskusan pedijatar.
Prevencija
Iz svega što je spomenuto da se zaključiti da je ključ prevencije upale uha odražavanje Eustahijeve tube i nosića prohodnim. Vrlo je važno za roditelje da nauče dijete ispuhivati nos čim prije odnosno čim je dijete dovoljno zrelo za savladavanje ove vještine. Kod mlađe djece koja još ne znaju ispuhivati nos potrebno je redovito vršiti toaletu nosa nosnim aspiratorima, hipertoničnom i fiziološkom otopinom te preporučenim nosnim dekongestivima (kapima za nos).
Sekretorni otitis media ili SOM kronična je upala srednjeg uha koja nastaje kada je funkcija Eustahijeve tube dulje vremena kompromitirana pa se sekret u tubi zadržava mjesecima. SOM je najčešći uzrok oštećenja sluha kod predškolske djece. Može nastati naglo bez upozorenja, ali i polagano i neprimjetno bez znakova upale. Sekret koji se nakuplja u bubnjištu je u početku bistar i rijedak ali s vremenom postaje gust i ljepljiv odakle i naziv „ glue ear“. Ova želatinasta masa u srednjem uhu onemogućava pokretanje slušnih koščica pa je prijenos zvuka u uho oslabljen. Potraje li, može doći do nastanka priraslica i trajnog oštećenja sluha. SOM je učestaliji kod djece s uvećanim trećim krajnikom koji svojim volumenom zauzima prostor nosnog ždrijela i tako dodatno blokira nos i onemogućava evakuaciju sekreta. Nešto se češće javlja i kod djece s alergijskim rinitisom.
I na kraju valja spomenuti da je nakon preboljele upale uha normalno da dijete jedan kratak period nešto slabije čuje. Ovo može potrajati dok se ne izjednače tlakovi u uhu i dok „zaglušenost“ ne prođe. Zato testiranje sluha u ovom ranom periodu nakon upale nema smisla – rezultat će pokazati da je sluh oslabljen tako da je s testiranjem sluha bolje pričekati barem mjesec dana.
bacc. med. techn. Marina Yates (Poliklinika Salvea: https://www.poliklinika-salvea.hr/)