Emocionalna inteligencija kod djece
Emocionalna inteligencija je sposobnost pametnog razmišljanja o emocijama, uključujući uočavanje, razumijevanje i djelovanje na emocije na učinkovit način. Emocionalna inteligencija je skup vještina povezanih s praćenjem vlastitih i tuđih emocija te sposobnost korištenja emocija za usmjeravanje vlastitog razmišljanja i djelovanja.
Razvijanje emocionalne inteligencije omogućuje djeci da učinkovito upravljaju emocijama i izbjegnu da ih provala ljutnje izbaci iz tračnica. Emocionalna inteligencija povezana je s mnogim važnim ishodima za djecu i odrasle, uključujući bolju pozornost, angažman u školi, pozitivne odnose, empatiju i regulaciju ponašanja.
Nekoliko savjeta za odgoj emocionalno inteligentnog djeteta:
- budite svjesni emocija svog djeteta i gledajte na emocije kao na priliku za povezivanje i podučavanje.
- ostanite mirni i razmišljajte o djetetovim emocijama kao o prilici za povezivanje.
- reflektirajte i potvrdite djetetove osjećaje tj. priznati kako se vaše dijete osjeća u određenom trenutku bez prosuđivanja, očekivanja ili komentiranja onoga što bi “trebalo” osjećati.
- pomozite svom djetetu prepoznati i izraziti emocije na zdrav način.
- učite svoje dijete samosvijesti i empatiji.
- pomozite svom djetetu da se bolje poveže s drugima.
- vježbajte empatiju sa svojim djetetom kako biste im pomogli da odrastu u emocionalno inteligentne odrasle osobe.
Neke škole nude programe socijalnog i emocionalnog učenja koji pomažu u izgradnji emocionalne inteligencije kod djece. Roditelji također mogu razmotriti aktivnosti, igre i igračke osmišljene da pomognu djeci u učenju o emocionalnoj inteligenciji. Razgovor o izazovima i osjećajima pomaže djeci razviti emocionalnu inteligenciju.
Autorica: Bernardica Pavlić Pračić, mag.med.techn.
(Poliklinika Salvea: https://www.poliklinika-salvea.hr/)